League of Legends Lig Sistemi Hakkında Her Şey 2020

25 Ağustos 2020, Salı

LoL Lig Sistemi Detaylı Rehberi 2020

Dünyanın en aktif oyunları arasında bulunan League of Legends içerisindeki lig sistemi oyuncular arasındaki dereceyi belirlemektedir. Milyonlarca oyuncunun oynadığı MOBA türündeki oyun içerisinde 100’ün üzerinde karakter ve 20’nin üzerinde lig bulunmaktadır.

Oyunda bulunan lig sistemi sayesinde başta E-Spor olmak üzere pek çok alanda oyuncuların değerini ölçebilirsiniz. Tabi tek bir koşula bağlı olmayan derecelendirmede rank sisteminin payı büyüktür. Oyun içerisindeki rank sistemi de kendi arasında farklılık göstermektedir. Rütbe atlama konusunda her zaman iyi olmak yetmeyebilir.

En düşük rank derecesi demir olan oyunun en yüksek rank derecesi ise şampiyonluk rütbesidir. Bu alanda arada büyük bir fark olan lig sistemi zaman zaman düzeltmelerle de oyuncuları memnun etmektedir. Oyunun içerisinde yapılan lig güncellemeleri genellikle hak eden oyuncuları üst liglere taşımaya yöneliktir.

LOL Ligleri Nelerdir?

Oyunda 9 farklı rank kademesi bulunmaktadır. Bu kademeler kendi içerisinde 1 – 5 alt kademe olacak şekilde dizilmiştir.

Oyunda ki rank kademeleri;

  • Demir,
  • Bronz,
  • Gümüş,
  • Altın,
  • Platin,
  • Elmas,
  • Ustalık,
  • Büyük Ustalık
  • Şampiyonluk

olarak sıralanmaktadır.

Demir, bronz, gümüş, altın, platin ve elmas kademelerinin altında 5’er kademe bulunmaktadır.

Diğer 3 rank ise tek kademeden oluşur.

Toplamda 28 rank ve kademeden oluşan lig sisteminde oynayan milyonlarca oyuncu bulunmaktadır. Oyun içerisindeki en iyi rütbe olan şampiyonluk rankında ise oyunun sadece %0,01’i yer almaktadır. Bu da eşleşme bulmada uzun süre harcatmaya sebebiyet vermektedir.

LOL Lig Puanı Nedir?

League of Legends’ta yer alan lig puanı lig yükselmenizde veya düşmenizde ortaya çıkmaktadır. Bulunduğunuz kademeye bağlı olarak değişen lig puanı yeni liglere geçiş yaptığınızda sıfırlanmaktadır.

Lig puanı seviyeniz sınırı geçtiği zaman seri maçları bulunmaktadır. Seri maçlarında belli eşik seviyesini geçerek (maç kazanarak) üst lige geçmeye hak kazanabilirsiniz.

Lig puanı (LP) maç kazandığınızda artarken maç kaybettiğinizde düşmektedir. Bu alanda maçlarda bireysel davranışlarınız maçı kazandığınızda ek puan olarak yansımaktadır.

0–100 aralığında bulunan lig puanı her rankta aynı değildir. Ranklar yükseldikçe maç başına kazanılan lig puanı sayısı azalmaktadır. Böylece oynamanız gereken maç sayısı da aynı orantı da artış gösterebilir.

Lig Sistemi Ne İşe Yarar?

MOBA tarzı oyunlarda çokça görebileceğiniz lig sistemleri sizlerin diğer oyuncularda farkınızı ortaya koymaktadır. Bulunduğunuz ligi baz alarak düşük ligleri ve yüksek ligleri ayırt etmek oyuncuların bulunduğu düzeyi de belli etmektedir.

Lig sistemi içerisinde 2 farklı rank bulunur. Biri esnek diğeri ise tek çift sistemidir. Esnek sistemde 4 oyuncuya kadar arkadaşlarınızla rank kasabilirsiniz. Fakat tek çift sisteminde en fazla 1 arkadaşınızla birlikte rank kasmanız mümkündür. Bu alanda tek çift sisteminde rütbe kasmanız daha zorlayıcı bir durum olarak görülmektedir.

Eğer bir arkadaşınız yoksa ve kendi hakettiğiniz ligde olmadığınızı düşünüyorsanız eloboost sayfasından Uziboost ekibine güvenerek üst lige çıkmak için bir hizmet alabilirsiniz.


Etiketler