League of Legends Çalışan İşlem Var Hatası

19 Ağustos 2021, Perşembe

League of Legends çıktığından beri meydana gelen “Çalışan işlem var” hatası birçok oyuncunun canını sıkmaktadır. Son zamanlarda bu hatanın eskiye göre sık sık meydana gelmeye başlamasıyla birlikte bu hatanın çözümünü anlatan bir yazı yazdık. Siz de aşağıdaki başlıkları deneyerek hatanızı kolayca çözebilirsiniz.

Görev Yöneticisini Kontrol Etmek

Son zamanlarda istemci çok geç açılmaya başladığından oyuncuların büyük bir kısmı sürekli istemciyi açmak için art arda denemeler yapmakta ve çalışan işlem var hatası ile karşılaşmaktadırlar. İstemcinin geç açılması yüzünden oyuncular bir hata olduğunu düşünerek tekrardan istemciyi açmaya çalıştıkça arkaplanda Riot Games’in istemcisi görev olarak birikmekte ve istemci nihayet açılacağı zaman birçok kez açma işlemi tekrarlandığından “Çalışan işlem var” hatası ile karşılaşmaktalar.

Bunun çözümü ise çok kolay. “Ctrl + Alt + Delete” komutunu aynı anda kullanıp çıkan menüden “görev yöneticisini başlat” seçeneğini seçerek veya görev çubuğuna sağ tıklayıp görev yöneticisi” seçeneğini seçerek Görev Yöneticisini açabilirsiniz. Açtıktan sonra yapmanız gereken şey Üst tarafta bulunan İşlemler sekmesine tıklamak ve burada içinde “Riot Client” kelimesi geçen her şeyi bulup “Görevi sonlandır” seçeneği ile kapatmak ardından oyunu tekrar açıp sorunsuz şekilde oynamaya devam edebilirsiniz.

LOL Çalışan İşlem Var Hatası

Hextech Onarım Aracını Kullanma

Bazen sorun Riot Games kaynaklı olup, çözümü görev yöneticisini kullanarak oyunu sıfırdan başlatmak kadar kolay olmayabilir. Bu durumda yapmanız gereken Hextech Onarım Aracı’na başvurmaktır.

Riot Games, League of Legends’a ait sorunları çözebilmek için Hextech Onarım Aracı adında bir yazılım üretmiştir. Yazılımın amacı LoL sorunlarını otomatik olarak çözebilmesidir. Hextech Onarım Aracını arama motorundan aratarak kolayca bulabilir ve indirebilirsiniz. Hextech Onarım Aracını kolay arayüzü sayesinde kolayca kullanabilirsiniz.

Hextech Onarım Aracı’nı kurduktan sonra ilk olarak sunucu durumunu kontrol etmelisiniz çünkü o anda sunucuda yapılan bir bakım varsa bu hata ile karşılaşıyor olabilirsiniz. Eğer sunucuda bir sorun yoksa onarım aracının en başındaki seçenek olan “Kolay yeniden kurulum ve yama yapma” seçeneğini seçip yeniden kurulum yapabilirsiniz. Bu işlem oyunu silip baştan yüklemez.  Hatalı, bozuk veya eksik dosyaları tespit ederek yeniden kurar.

Temiz Kurulum Yapmak

Yukarıdaki yöntemlerin bir sonuç vermemesi halinde size önerebileceğimiz yöntem oyunu bütün dosyaları ile birlikte tamamen bilgisayarınızdan kaldırıp, yeniden kurmaktır. Oyun dosyaları bazen bütünlüğünü kaybetmekte ve bu da hatalara yol açmaktadır. Bazen tam onarım yapmak oyun dosyalarının bütünlüğünü sağlamaya yetmez ve bu durumda yapılabilecek en iyi şey oyunu tamamen kaldırıp temiz bir kurulum yapmaktır.

Bu hata genelde anlık bir sorundan oluşmakta ve ilk maddede anlatılanlar hatayı çok büyük bir oranda düzelmektedir. Yaptığınız bütün onarımlar ve denemeler sonucu oyununuz hala düzelmediyse Riot Games Destek Ekibi ile iletişime geçmek için bir bilet oluşturabilirsiniz.


Etiketler